Евгений А. Климов, академик, доктор по психология на труда, професор по психология, прави много открития в областта на психологията и не пренебрегва психогогията на труда. Неговата концепция на професионална работа е широка и обхваща практически всички професии, разделяйки ги на групи. Според Климов всеки човек може да намери професия, в която се чувства удобно и работата ще бъде приятна.

В съответствие с предмета на труда се разграничават пет вида професии:

"Човекът - природа"

Представителите на тези професии ги обединява едно много важно качество – любовта към природата. Но любовта не е съзерцателна. Който притежават почти всички хора, считайки природата за най -благоприятната среда за отдих и активна, свързана с познаването на нейните закони и тяхното приложение. Едно е да обичаш животните и растенията, да си играеш с тях и да им се наслаждаваш. И е съвсем друго нещо редовно, ден след ден, да се грижите за тях, да наблюдавате, лекувате, да ходите, независимо от личното време и планове. Специалистът трябва не само да знае всичко за живите организми, но и да предвижда възможни промени в тях и да предприема действия. Човек се нуждае от инициатива и независимост при решаването на конкретни проблеми, грижа, търпение и предвидливост. Човек, работещ в областта на „човек-природа“, трябва да бъде спокоен и уравновесен.

цветарка

Пример за професии: градинари, ландшафтни дизайнери, горски и градинарски работници, ветеринарни лекари и еколози, изследователи на флората и фауната, зоолози, ботаници, както и геолози, картографи и метролози.

"Човекът - техника"

Особеността на техническите обекти е, че като правило те могат да бъдат точно измерени по много начини. Когато ги обработва, трансформира, премества или оценява, служителят трябва да бъде точен и сигурен в действията. Технологията като предмет на руда предоставя широки възможности за иновации, изобретения, творчество, следователно такова качество като практическото мислене е от голямо значение. Техническото въображение, способността за умствено свързване и изключване на технически обекти и техните части са важни условия за успех в тази област. Хора, склонни към технически видове професии, означава способността да произвежда части, оборудване, механизми, възстановяване и ремонт, изобретения и иновации, тестове и проверка.

стр

Пример за професии: ключар, стругар, радиотехник, сигналист, шивачка, шофьор, електротехник, инженер, монтажник и др

"Човек - човек"

Основното съдържание на труда в професиите от типа „човек на човек“ се свежда до взаимодействието между хората. Ако това взаимодействие не се получи, това означава, че и работата няма да работи. Качества, необходими за работа с хора: стабилно, добро настроение в процеса на работа с хора, необходимост от комуникация, способност психически да се поставите на мястото на друг човек, бързо разбиране на намеренията, мислите, настроението на хората, способността разбиране на човешките взаимоотношения, добра памет (способност да се имат предвид имената и характеристиките на много хора), търпение.

Пример за професии: продавач, учител, учител в детска градина, бавачка, учител в училище, техникум, университет; лекар; медицинска сестра, сервитьор, администратор и др.

"Човекът - знакова система"

Срещаме знаци много по -често, отколкото обикновено си представяме. Това са числа. Кодове, конвенционални знаци, естествени или изкуствени езици, чертежи, таблици с формули. Във всеки случай човек възприема знак като символ на реален обект или явление. Ето защо е важно специалист, който работи със знаци, да може, от една страна, да абстрахира от реалните физически, химични, механични свойства на обектите, а от друга, да представя и възприема характеристиките на реалните явления или предмети зад знаците. За да работите успешно във всяка професия от този тип, трябва да можете да се потопите мислено в света на привидно сухи обозначения и да се съсредоточите върху информацията, която носят. Специални изисквания от този тип професия се поставят върху вниманието.

Пример за професии: чертожник, машинописец и компютърен оператор, радиооператор, плановик, икономист, коректор, програмист, телеграф, наборщик и др.

"Човекът - художествен образ"

Най -важните изисквания, които се поставят от професиите, свързани с визуалната, музикалната, литературната и художествената, актьорската и сценичната дейност на човек, са способността за изкуство, творческо въображение, творческо мислене, талант, упорита работа. Целите на тази професия – създаването на красота, привеждането на хармония в околния свят, опазването на културното наследство на населението и създаването на естетика. Професионалистът в тази област трябва да притежава несъмнено вроден талант, любов към красотата и изкуството, художествен вкус и богато въображение.

дърворезбар

Пример за професии: художник, гравьор, архитект, фотограф, актьор, шлифовъчен камък, художник, музикант, моден дизайнер, духач на стъкло, склуптор, дърворезбар и др.